wtorek, 14 marca 2017

Atlas ptaków. Poradnik obserwatora oraz Kolorowa edukacja. Ptaki Polski - od RM

Dziś prezentuję kolejną dawkę publikacji opisujących ptaki. Tym razem bardzo fajny duet, choć nie bliźniaczy. ;) To książeczki od wydawnictwa RM.


U nas ptaki cały czas na topie, stale obserwujemy i doszkalamy się uparcie. Przybywa nam też publikacji, nie tylko o ptakach, ale o zwierzętach ogólnie. Jak dotąd nie zawiedliśmy się na żadnej, wszystkie lubimy i do każdej z nich wracamy co jakiś czas. O naszych ,,zwierzęcych" książkach (także opowieści) TUTAJ.

Pora przejść do tematu dzisiejszego wpisu.

Atlas ptaków. Poradnik obserwatora


Atlas zawiera piękne kolorowe  zdjęcia i opisy najważniejszych gatunków ptaków pojawiających się na terenie Europy Środkowej.

Książka podzielona jest na rozdziały z podziałem na siedliska. Każdy rozdział, to inne siedlisko. Mamy tutaj: lasy, łąki i pola,  rzeki i jeziora, obszary nadmorskie oraz góry,  także występujące ,,obok nas".


Publikacja posiada ciekawy wstęp zawierający wskazówki dla obserwatora-amatora. Znajdziemy w nim wiele wskazówek, jak obserwować i przez co obserwować ptaki.Na końcu książki znajduje się indeks, który ułatwi odszukanie interesującego nas gatunku ptaka.

Na uwagę zasługuje fakt, że opisy są krótkie i zwięzłe, i z pewnością wystarczające podczas spacerów, czy wycieczek, kiedy nie mamy za wiele czasu na długie lektury.

Z opisów dowiemy się jak upierzony jest dany gatunek ptaka, wielkość, cechy charakterystyczne, typowe zachowania, sposób życia, zdobywanie pokarmu, zakładanie gniazda, gody.
Podano także informację o występowaniu danego gatunku w Polsce (bardzo przydatna informacja - tym sposobem możemy ,,wykluczyć" niektóre gatunki podczas obserwacji, co ułatwia zidentyfikowanie obserwowanego ptaka).

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest umieszczenie w ramkach wskazówek dla obserwatorów. Znajdziemy tam także informację w jakich miesiącach jest możliwe obserwowanie danego gatunku.

Bardzo interesujący jest ostatni rozdział książki ,,Obok nas", w którym zamieszczono zdjęcia sylwetek ptaków oraz najczęstsze miejsce występowania w obrębie osiedli ludzkich (ogrody, blokowiska itd.)


Książka jest niewielkiej wielkości i wagi i z pewnością jest bardzo przydatnym źródłem informacji podczas obserwacji ptaków podczas wycieczek, jak i spacerów po okolicy.

Autor: Karin i Frank Hecker
Liczba stron: 192
Format: 130x190 mm
Oprawa: Oprawa miękka
Rok wydania: 2012


Ptaki Polski. Kolorowa Edukacja


Ptaki Polski to książeczka napisana przez przyrodników z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Książeczka zawiera obrazki do kolorowania najpopularniejszych ptaków występujących w Polsce. Na końcu książki znajduje się spis ptaków.


Do książeczki dołączony jest arkusz z naklejkami zdjęć ptaków, które należy wklejać na wyznaczonych miejscach na kolorowance.


Każda ze stron książeczki poświęcona jest innemu gatunkowi ptaków, a zawarte o nich informacje przedstawione są w formie ciekawych opowiastek.
Stanowi ciekawe źródło wiedzy, a kolorowanie i naklejanie naklejek ćwiczy także motorykę małą, cierpliwość i koncentrację
Autor: Krystyna Jędrzejewska-Szmek, Michał Kryciński
Liczba stron: 48
Format:    220x240mm
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2016

Obie publikacje serdecznie polecam. Są bardzo dobrze przygotowane i przydatne. :)http://www.rm.com.pl/

4 komentarze:

 1. My też uwielbiamy obserwować i czytać o ptakach :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Panicznie boję się ptaków, więc to na pewno nie jest książka dla mnie;) Ale Tosia lubi zwierzęta, więc mogłaby je czytać i oglądać z tatą:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo szczegółowe książki ,a ptakom ostatnio zamierzamy poświęcić wiele czasu toteż recenzja bardzo mnie zaciekawiła , wręcz uwiodła :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Mamy podobne książki, bo lubimy wiedzieć, jakich skrzydlatych przyjaciół mamy za oknem.

  OdpowiedzUsuń

Pozostaw ślad po swojej wizycie, będzie nam bardzo miło.
Dziękuję

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...