RODO

Etykiety

Etykiety

Basia i biblioteka, Basia i przyjaciele. Titi - Zofia Stanecka - wyd. Egmont

Serie książek o sympatycznej dziewczynce Basi i jej przyjaciołach. Wesołe i czasem poważne opowieści, ale zawsze niosą jakąś naukę, a do tego świetnie bawią.
Basia i biblioteka, Basia i przyjaciele. Titi od Wydawnictwo Egmont.
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Marianna Oklejak
Typ oprawy: twarda
Liczba stron: 24
Wymiary: 21.7x25.8
Wiek: 5-7 lat


Pani Marta, nauczycielka z grupy Basi zabiera dzieci do biblioteki na warsztaty artystyczne. Dzieci dowiadują się, jak należy zachować się w bibliotece, że nie wolno niszczyć książek, że można je wypożyczać lub czytać na miejscu. Oprócz tego odbywają się zajęcia, które prowadzi autorka ulubionych książek Basi. Spotkanie przebiega w miłej atmosferze, dzieci dowiadują się, na czym polega praca autora książek, gdzie pisze się książki i wiele innych ciekawych szczegółów, jak choćby to, że każdy może zostać pisarzem, że wystarczy uruchomić wyobraźnię i zabrać się do tworzenia własnego dzieła. 
Na uwagę zasługują piękne ilustracje oddające charakter opowieści, których autorką jest Marianna Oklejak.

Książka może się stać pretekstem do rozmowy z dzieckiem o bibliotece, o miejscu niezwykłym i dostępnym dla każdego. 
Po przeczytaniu książki nabraliśmy jeszcze większej ochoty, by pobiec do biblioteki, która jest dla nas miejscem niezwykłym i znanym Filipkowi od 3 roku życia (wcześniej bywał, wybierał książeczki, ale to było jeszcze całkiem ,,nieświadome" wizytowanie tego miejsca), bywamy w bibliotece dość często, choć w naszej domowej biblioteczce książek co nie miara, to nie możemy ominąć tego miejsca. ;) Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Marianna Oklejak
Typ oprawy: twarda
Liczba stron: 24
Wymiary:
21.6x25.7
 Wiek: 5-7 lat


Książka porusza trudny temat akceptacji i odmienności rasowej. Basia ma nowego kolegę, który przez to, że ma inny kolor skóry jest wyśmiewany i odtrącany przez innych. Ludzie potrafią być naprawdę okrutni w słowach, a nawet czynach. Mały chłopiec nie może pojąć, co w nim takiego ,,niedobrego", że jest niechciany. Książka ukazuje uczucia chłopca, małego Titiego, przez pryzmat kolorów, negatywne i przykre słowa postrzega, jako barwy ciemne ,,w jego głosie Titi usłyszał czarną wściekłość".
Na uwagę zasługują piękne ilustracje oddające charakter opowieści, których autorką jest Marianna Oklejak.
Książka idealnie pokazuje, na przykładzie chłopca z Haiti, jak przykre słowa potrafią ranić, jak nieprzemyślane wyrażenia ranią. Opowieść może być pretekstem do rozmowy z dzieckiem na temat inności, różnic kulturowych. Poprzez takie lektury łatwiej jest dzieciom zrozumieć pojęcie ,,tolerancja", pomóc zrozumieć, jak ważne jest dla każdego z nas, by być szanowanym niezależne od koloru skóry, czy np. włosów.
Książkę czytaliśmy już wielokrotnie, i choć Filip wśród swoich kolegów ze szkoły nie ma ani jednego czarnoskórego, to jednak podczas zabaw w centrach rozrywki spotyka Ich i dla niego to całkiem naturalne towarzystwo do zabaw. :)
Warto zapoznać dzieci z tematem, warto opowiadać, tłumaczyć i oswajać, gdyż choćby podczas wakacji, mamy kontakt z ludźmi innych ras, i niewiedza prowadzić może do przykrych sytuacji.


Jeśli macie ochotę zapoznać się z Basią i jej przyjaciółmi, to wybór jest ogromny. Do tej pory ukazało się wiele serii z Basią. Już w sierpniu 2017r. premiera kolejnej książki ,,Basia i basen", ale już teraz dostępna jest w przedsprzedaży TU.


do nabycia w sklepie Egmont
który od jakiegoś czasu jest w nowej odsłonie

https://egmont.pl/

6 komentarzy:

 1. Oj Basie uwielbiamy. Super seria

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta o Titi jest naprawdę bardzo wartościowa.

  OdpowiedzUsuń
 3. My jeszcze nie znamy Basi, ale pewnie kiedyś nadrobimy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będziecie mieć sporo do nadrobienia, ale radość tym większa

   Usuń

💡 Pozostaw ślad po swojej wizycie, będzie nam bardzo miło.
💡 Zapraszam także do polubienia naszej strony na Facebooku ➡ https://www.facebook.com/InaiSewa
Dziękuję 😍

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...