Czytacie swoim dzieciom książki opowiadające o II Wojnie Światowej? Jest ich sporo. Rynek wydawniczy świetnie jest w nie zaopatrzony. Niedawno trafiła do nas bardzo wciągająca lektura ,,Ta potworna wojna. Ale historia...", której autorką jest Grażyna Bąkiewicz.
Temat wojny może nie jest zbyt miły, ale poruszanie go jest niezwykle ważny, gdyż dotyczy naszej historii, a historię własnej ojczyzny należy znać, pielęgnować jej pamięć i pamięć Tych, którzy walczyli za za Nią.
Książka ,,Ta potworna wojna. Ale historia...", opowiada o grupie dzieci, która na lekcji historii z panem Cebulą, ma możliwość podróżowania w czasie i doświadczania i obserwowania wydarzeń, jakoby na żywo. Mogą stawać się widoczni dla ówczesnych ludzi, mogą uczestniczyć w różnych zdarzeniach, ale nie mogą zmieniać biegu historii. Za to dzięki osłonie są bezpieczni w każdej sytuacji. Jednak to, czego nie mogą uniknąć w żadnej z odwiedzanych epok, to emocje. One powodują, że podczas podróży bywa ciężko, że ciężko jest znieść niektóre obrazy i wydarzenia, ale uczniowie mają możliwość trzykrotnie powrócić do klasy, by odpocząć od tego, czego doświadczają.
W serii ukazało się już - łącznie - 6 tytułów. Dla nas było to pierwsze spotkanie z tą serią, a w zasadzie - moje, gdyż po pierwszych kilkunastu stronach lektury, zdecydowałam, że jeszcze za wcześnie na tę książkę dla naszego ośmiolatka.
Ta bogato ilustrowana książka, za sprawą bohaterów i ich niezwykłych możliwości, przenosi nas do pogrążonej w wojnie Warszawy. Uczniowie mają za zadanie odnaleźć odpowiedź na pytanie, które zadał im nauczyciel historii Cebula - Jak udało się pokonać Hitlera.
Uczniowie są zaskoczeni, wstrząśnięci, a także doświadczają innych emocji, ale dzielnie ,,podróżują" po przeszłości, by zbadać temat.
Także i czytelnicy mają wiele okazji do obserwacji. Kiedy nasi bohaterowie pomagają ocalić obraz Matejki ,,Bitwa pod Grunwaldem", a także obserwują niezwykłą przyjaźń chłopców niemieckiego i żydowskiego, czy trafiają do obozu koncentracyjnego, to i czytelnicy mają możliwość się temu ,,przyjrzeć".
Tę niezwykłą książkę wzbogacają niesamowite komiksy, które nie tylko uzupełniają informacje (jak np. co się działo z obrazem Matejki podczas okupacji i kto się przyczynił do jego ocalenia, jak na różne zwroty wydarzeń reagował Hitler i inne), ale są także komiksy lekko humorystyczne, które dotyczą naszych ,,podróżników" w czasie, a czytelnikom dostarczają dodatkowych informacji.
Dzięki tym komiksów przeczytamy o Karskim, Sendlerowej czy Korczaku. Dowiemy się, jakie znaczenie dla ludności miała muzyka - piosenki śpiewane na podwórzach - zakazane piosenki i wiele wiele więcej.
Autorką ilustracji jest
Polecam zapoznać się z tą książką i z pozostałymi z serii ,,Ale historia...". Jestem pewna, że nie będziecie nimi rozczarowani.
Książka napisana jest prostym i przystępnym językiem. Polecamy serdecznie,
bo warto czytać książki dla dzieci i sięgać po bestselerry dla dzieci.
Czytałam i ja jestem pod wrażeniem. Piękna książka, choć poruszająca trudny temat. Warto jednak mówić dzieciom o historii naszego kraju. O niej trzeba pamiętać!
OdpowiedzUsuńMyślę ze dla nas jeszcze ciut za wcześnie ale takich książek nie możemy ominąć
OdpowiedzUsuńMyślę ze dla nas jeszcze ciut za wcześnie ale takich książek nie możemy ominąć
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie napisana książka choć temat trudny
OdpowiedzUsuńBardzo lubimy tą księgarnię internetową
OdpowiedzUsuńMy aktualnie z synkiem poruszamy tę kwestię bardzo delikatnie, bo młody jest bardzo wrażliwy.
OdpowiedzUsuńJa bardzo chętnie bym przejrzała tę książkę dla wzbogacenia wiedzy.
OdpowiedzUsuńWow. Powrót do przeszłości dla najmłodszych!
OdpowiedzUsuń