RODO

Etykiety

Etykiety

wtorek, 3 stycznia 2017

Dokarmiamy ptaki - zimowa ,,sprawa"

Od kilku dni jesteśmy dumnymi posiadaczami ,,jadłodajni" dla ptaszków. Nasi ,,bracia mniejsi" (jak je określał św. Franciszek z Asyżu) mają u nas małą przystań, gdzie mogą się posilić i odpocząć.


Zapraszam na krótką notkę o tym, jak to wygląda u nas :)

Karmnik wykonał dla nas - dla Filipka - dziadek. Pierwotnie naszym zamysłem było, że Filip wykona go z Tatą, ale różne przeszkody (zdrowotne) stanęły na drodze do tego zadania. 
Tak, pojawił się u nas karmnik. Poczytaliśmy w Internetach o tym, jak należy karmić ptaki, i to co było można, to zapewniliśmy naszym gościom od ręki, zaraz po zamontowaniu ,,stołówki" w naszym ogrodzie. Karmnik znajduje się tak, by można było go oglądać z okna i tym samym i fotografować ;) 


Na początek ptaszkom przygotowaliśmy rozdrobnione chrupki kukurydziane (bez wielkiej nadziei, że posmakują, i że wiatr ich nie wywieje) oraz wyłuskane ziarenka słonecznika.


Filip z wielkim entuzjazmem przyjął fakt, że ptaki należy karmić regularnie. Pouczyliśmy Go także, czego nie wolno podawać ptakom (fachowe info TU). Przyjął to ze zrozumieniem, a także dorzucił kilka drobnych faktów poznanych na zajęciach w przedszkolu. :)
Oczywiście pierwsze karmienie, nie mogło obyć się bez udziału Synka. Filipek i Jego Tata poszli i wsypali przygotowane pokarmy.
Karmnik jest wysoko i Filip potrzebuje wsparcia, by się do niego dostać. Nie ma lepszego wsparcia niż Tato :)


Tak naprawdę nie mieliśmy pewności, czy ptaki odnajdą nasz karmnik ;). Nie mamy doświadczenia w tych sprawach. Nasi sąsiedzi od lat posiadają karmnik i zawsze mają gości. 
Niepotrzebnie się martwiliśmy. Nazajutrz pojawiło się kilka pięknych sikorek.
Kolejnych dni ich przybywało więcej. Nie zapominają o nas i przyprowadzają kolejnych głodnych krewnych i przyjaciół ;)
I co im smakuje? Tylko ziarna. Te chrupki leżały nieruszone.Wkrótce będziemy musieli zaopatrzyć się w większą ilość pokarmu i myślę, że należy postawić na ,,profesjonalny" pokarm, który nie jest zbyt kosztowny, a daje pewność, że pomagamy, a nie szkodzimy. Przecież o to właśnie chodzi :)

Teraz pozostaje nam jeszcze jedna kwestia... Dobra książka o ptakach, o których wciąż wiemy zbyt mało. Fakt, rozpoznajemy sikorki, wróble ;P, sroki, wrony, bociany..., ale to całkiem za mało. Chcemy więcej.
Może w komentarzach pod postem polecicie nam ciekawe książki o ptakach? Przydadzą nam się wskazówki :)

10 komentarzy:

 1. Czekam na ciekawa ksiazke o ptakach bardzo bym chciala by Lene interesowaly ptaki tak jak grzyby

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też czekam na dobrą i ciekawą ksiazke z ptakami :-)

   Usuń
 2. Fajowy macie karmnik,dla dziecka to duże przeżycie,zawieś jeszcze słoninkę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawieszę, o ile w naszych sklepach bedze niesola i ,,prawdziwa", a nie jakaś podróbka :-)

   Usuń
 3. Tacy goście zawsze mili widziani. Fajnie, że Synek ma takiego zdolnego Dziadka. My też mamy karmnik, ale sklepowy. Bardzo lubię coś robić w kuchni i zerkać za okno na sikoreczki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziadki są niezastapieni i zdolni bardzo. :-)
   U nas też z kuchennego okna trwa obserwacja :-)

   Usuń
 4. Przez 30 lat pracowałam w przedszkolu i wiem jak bardzo dzieci cieszyły się ,kiedy mogły zimą dokarmiać ptaki .To bardzo motywowało ich do pomocy ,ustalały dyżury przy karmieniu,omawialiśmy problem pomocy dla zwierząt(pieski,kotki,zwierzęta leśne).Myślę ,że w dorosłym życiu poszły tą drogą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieci, kiedy coś usłyszą w przedszkolu, to bardzo poważnie podchodzą do tematu. Wielokrotnie zauważyłam u różnych dzieci (syna, siostrzencow, dzieci przyjaciół), że jak dziecko czegoś dowie sie od pani w przedszkolu, to jest to ,,święte". Myślę, że Pani podopieczni dobrze przyswoili sobie nauki i poszli tą drogą, a teraz ze swoimi dziećmi dokarmiaja ptaki :-)

   Usuń

💡 Pozostaw ślad po swojej wizycie, będzie nam bardzo miło.
💡 Zapraszam także do polubienia naszej strony na Facebooku ➡ https://www.facebook.com/InaiSewa
Dziękuję 😍

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...