RODO

Etykiety

Etykiety

Mała Cyganeczka - Wioletta Piasecka - Wydawnictwo Niko

Książka ,,Mała Cyganeczka" od Wydawnictwo Niko. Piękna historia w pięknym wydaniu.Ciekawa i wzruszająca historia dwóch kilkuletnich dziewczynek w książce Wydanej przez wydawnictwo Niko. Książka jest pięknie ilustrowana, ilustracje znajdują się na każdej stronie i przyciągają uwagę młodego czytelnika lub słuchacza. :)
Autorką książki jest Wioletta Piasecka, a ilustratorką Alicja Groszek.


Ta klimatyczna opowieść o dwóch światach - Polskim i Romskim - rozpoczyna się pewnego dnia, tak niespodziewanie, pewnej wiosny. Dziesięcioletnia Marysia siedzi na schodach swojego domu, nagle robi się zamieszanie. Ludzie szybko biegają to w tę, to w tamte. Co się dzieje? Cyganie do wsi jadą!. Co to był za popłoch... A mała Marysia strachu nie czuje, tylko przygląda się zaciekawiona, gdy przez wieś przejeżdża cygański tabor...


Barwne wozy i cały ten korowód ,,zaczarowały" Marysię. Była ogromnie ciekawa nowych przybyszy. W nocy rozmyślała o Cyganach, którzy bardzo różnili się od miejscowych...W szkole dzieci rozmawiają o Cyganach. Ma się odczucie, że dzieci mają już wyrobione zdanie na ich temat...
Pewnego razu spotyka romską dziewczynkę. Marysia jest zaintrygowana nową znajomą, która ma na imię Lala. 
Lala zdradza Marysi, że jej marzeniem jest nauczyć się czytać i pisać, że nikt w taborze tego nie umie. Całym światem Lali jest las, a słowa mieszkają w jej duszy. Marysia postanawia spełnić marzenie koleżanki, a Lala w zamian ofiarowuje jej coś cennego...Książka jest piękną i wzruszającą opowieścią o przyjaźni, o wytrwałości i tradycyjnym sposobie życia Romów z przyrodą w tle.

Książka bardzo nam się spodobała. Czytałam ją na głos i wszyscy wciągnęliśmy się w fabułę opowieści :). Choć głównymi bohaterkami są dziewczynki, to książka spodobała się także naszemu Synkowi. Opowieść o Romach stała się pretekstem do rozmów z dzieckiem na temat Tej kultury, dawnego ich stylu życia, o tradycji i języku. Uświadomiło też, nam rodzicom, że mało wiemy na temat Romów, a warto wiedzieć więcej, bo wielu z nich żyje obok nas. :)
Polecamy.


6 komentarzy:

 1. Jaka piękna okładka. Takie książki o innych kulturach są bardzo potrzebne, bo często strach wynika z naszej niewiedzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, niewiedza budzi strach, jednak czasem, strach jest, niestety, uzasadniony.
   😇

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. To prawda. A do tego piękna :)
   Polecam :)

   Usuń
 3. Córka kupiła sobie ksiażkę tej autorki na tegorocznych targach :)

  OdpowiedzUsuń

💡 Pozostaw ślad po swojej wizycie, będzie nam bardzo miło.
💡 Zapraszam także do polubienia naszej strony na Facebooku ➡ https://www.facebook.com/InaiSewa
Dziękuję 😍

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...