RODO

Etykiety

Etykiety

Tajemnica starej cerkwi - Zenon Gierała - Wydawnictwo Jedność

,,Tajemnica starej cerkwi" od wydawnictwo Jedność, to książka unikatowa ma klimat minionych i już lekko zapominanych czasów. To powrót do dzieciństwa naszych rodziców i dziadków. Wartościowa lektura z tajemnicą i skarbami w tle. Lektura dla każdego.


Książka opowiada przygody młodych mieszkańców Śniatycz, małej wsi na Lubelszczyźnie. Opowieść sięga początku lat pięćdziesiątych XX wieku. Część z opowieści, to fikcja literacka. Jednak wiele przygód bohaterów miało miejsce naprawdę. Część z tych opowieści przeżył sam autor, w innych uczestniczyli Jego koledzy lub koleżanki. Książka jest pięknym przekazem etnograficznym.Głównym bohaterem książki jest Wojtek, to chłopiec z ubogiej chłopskiej rodziny. Ma braci oraz siostrę. Z racji choroby mamy opiekę nad dziećmi sprawuje babcia, bo ojciec jest zapracowany w gospodarstwie. Cała rodzina żyje skromnie i pobożnie.
Wojtek, jak na nastolatka przystało, nie zawsze wzorowo się zachowuje, to zdarzą się wagary, to palenie papierosów, to wymigiwanie się od obowiązków, ale zawsze jest pomysłowy i chętny do działania. Nie sposób nie polubić tego chłopaka.
Wojtek ma przyjaciela, Mirona i z nim właśnie przeżywa wiele interesujących sytuacji. 
Poza chodzeniem do szkoły, Wojtek spotyka się dość często z Mironem, parobkiem pewnej wdowy. Miron nie chodzi do szkoły, więc spotykają się poza nią. 
Podczas prac porządkowych na chórze dawnej cerkwi (która teraz służyła parafii katolickiej jako kościół) Wojtek odkrył stary pamiętnik. Z wielu zapisków dowiedział się kilku zaskakujących szczegółów z historii okolicy. Wśród zapisków pojawiły się opisy ukrytego skarbu. Wojtek postanawia rozwikłać zagadki i odszukać skarby. Jednym z nich jest dzwon święty Jan, a drugim klejnot rodowy pewnej szlachcianki. W owe tajemnice wciąga swojego przyjaciela Mirona, a także wiejskiego studniach, starego Makarę.
W książce poruszono wiele ciekawych aspektów życia na wsi w ówczesnych latach. Mamy przekrój wielu warstw społecznych od parobka do szlachcica, wiele wzruszających, zabawnych i poważnych sytuacji. To wszystko sprawia, że książkę po prostu trzeba przeczytać, a czyta się jednym tchem.
Bardzo serdecznie polecam. Zapewniam, że warto poświęcić jej czas i trudno się będzie od niej oderwać.

http://jednosc.com.pl/product_info.php?products_id=3014

Tajemnica starej cerkwi
Autor: Zenon Gierała
Stron: 288
Oprawa: miękka
Format: 148 x 210 mm
Rok wydania: 2015
Wiek czytelnika: 10+


http://jednosc.com.pl/product_info.php?products_id=30145 komentarzy:

 1. Dziękuję za przypomnienie. Od jakiegoś czasu mam tę książkę na liście do przeczytania. Zapomniałam o niej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę Ci, bo cała zabawa przed Tobą. Piękna książka 😃 😊😇

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Koniecznie. Naprawdę warto 😍😇

   Usuń
 3. Nie mam pewności czy spodoba się Dusi ale ja bym chętnie przeczytała ;-)

  OdpowiedzUsuń

💡 Pozostaw ślad po swojej wizycie, będzie nam bardzo miło.
💡 Zapraszam także do polubienia naszej strony na Facebooku ➡ https://www.facebook.com/InaiSewa
Dziękuję 😍

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...