U nas ptaki cały czas na topie, stale obserwujemy i doszkalamy się uparcie. Przybywa nam też publikacji, nie tylko o ptakach, ale o zwierzętach ogólnie. Jak dotąd nie zawiedliśmy się na żadnej, wszystkie lubimy i do każdej z nich wracamy co jakiś czas. O naszych ,,zwierzęcych" książkach (także opowieści) TUTAJ.
Pora przejść do tematu dzisiejszego wpisu.
Atlas ptaków. Poradnik obserwatora
Atlas zawiera piękne kolorowe zdjęcia i opisy najważniejszych gatunków ptaków pojawiających się na terenie Europy Środkowej.
Książka podzielona jest na rozdziały z podziałem na siedliska. Każdy rozdział, to inne siedlisko. Mamy tutaj: lasy, łąki i pola, rzeki i jeziora, obszary nadmorskie oraz góry, także występujące ,,obok nas".
Publikacja posiada ciekawy wstęp zawierający wskazówki dla obserwatora-amatora. Znajdziemy w nim wiele wskazówek, jak obserwować i przez co obserwować ptaki.
Na końcu książki znajduje się indeks, który ułatwi odszukanie interesującego nas gatunku ptaka.
Na uwagę zasługuje fakt, że opisy są krótkie i zwięzłe, i z pewnością wystarczające podczas spacerów, czy wycieczek, kiedy nie mamy za wiele czasu na długie lektury.
Z opisów dowiemy się jak upierzony jest dany gatunek ptaka, wielkość, cechy charakterystyczne, typowe zachowania, sposób życia, zdobywanie pokarmu, zakładanie gniazda, gody.
Podano także informację o występowaniu danego gatunku w Polsce (bardzo przydatna informacja - tym sposobem możemy ,,wykluczyć" niektóre gatunki podczas obserwacji, co ułatwia zidentyfikowanie obserwowanego ptaka).
Bardzo fajnym rozwiązaniem jest umieszczenie w ramkach wskazówek dla obserwatorów. Znajdziemy tam także informację w jakich miesiącach jest możliwe obserwowanie danego gatunku.
Bardzo interesujący jest ostatni rozdział książki ,,Obok nas", w którym zamieszczono zdjęcia sylwetek ptaków oraz najczęstsze miejsce występowania w obrębie osiedli ludzkich (ogrody, blokowiska itd.)
Książka jest niewielkiej wielkości i wagi i z pewnością jest bardzo przydatnym źródłem informacji podczas obserwacji ptaków podczas wycieczek, jak i spacerów po okolicy.
Autor: Karin i Frank Hecker
Liczba stron: 192
Format: 130x190 mm
Oprawa: Oprawa miękka
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 192
Format: 130x190 mm
Oprawa: Oprawa miękka
Rok wydania: 2012
Ptaki Polski. Kolorowa Edukacja
Ptaki Polski to książeczka napisana przez przyrodników z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Książeczka zawiera obrazki do kolorowania najpopularniejszych ptaków występujących w Polsce. Na końcu książki znajduje się spis ptaków.
Do książeczki dołączony jest arkusz z naklejkami zdjęć ptaków, które należy wklejać na wyznaczonych miejscach na kolorowance.
Każda ze stron książeczki poświęcona jest innemu gatunkowi ptaków, a zawarte o nich
informacje przedstawione są w formie ciekawych opowiastek.
Stanowi ciekawe źródło wiedzy, a kolorowanie i naklejanie naklejek ćwiczy także motorykę małą, cierpliwość i koncentrację
Autor: Krystyna Jędrzejewska-Szmek, Michał Kryciński
Liczba stron: 48
Format: 220x240mm
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 48
Format: 220x240mm
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2016
Obie publikacje serdecznie polecam. Są bardzo dobrze przygotowane i przydatne. :)
My też uwielbiamy obserwować i czytać o ptakach :-)
OdpowiedzUsuńPanicznie boję się ptaków, więc to na pewno nie jest książka dla mnie;) Ale Tosia lubi zwierzęta, więc mogłaby je czytać i oglądać z tatą:D
OdpowiedzUsuńBardzo szczegółowe książki ,a ptakom ostatnio zamierzamy poświęcić wiele czasu toteż recenzja bardzo mnie zaciekawiła , wręcz uwiodła :D
OdpowiedzUsuńMamy podobne książki, bo lubimy wiedzieć, jakich skrzydlatych przyjaciół mamy za oknem.
OdpowiedzUsuń