RODO

Etykiety

Etykiety

O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu - Sofijka

,,Najlepszych przyjaciół poznaje się w biedzie", to prawda znana nie od dziś. Jak to było u bohaterów książki na podstawie bajki Ezopa, którą prezentuję w tym wpisie?

Książka wydawnictwa Sofijka jest pierwszą z serii ,,opowieści z morałem". Nasz egzemplarz posiada miękką lakierowaną okładkę. Książka występuje także w twardej oprawie.
Na uwagę zasługują piękne ilustracje autorstwa Anny Żaczek-Siwczuk oraz duża czcionka.

Jest to opowieść o dwóch przyjaciołach - o Eskimoskim chłopcu, Czoli oraz jego psie, Fufo. Obaj mieszkają w małym iglo i wspólnie chodzą na ryby. Każdego ranka mały Czoli robi przerębel i wpuszcza tam żyłkę i wspólnie cierpliwie czekają na rybę.


Czoli często mówi do swojego psa, a ten uważnie go słucha. Kiedy chłopiec zapewniał psa o swojej przyjaźni, pies radośnie merda ogonem.

Podczas jednego z połowów zjawił się niedźwiedź. Mały Eskimos w popłochu ucieka. Chował się w swoim iglo, Pies nie miał tyle samo szczęścia, uciekając zaczepił ogonem o szczelinę w lodzie.
Niedźwiedź, kiedy nie mógł dogonić chłopca zatrzymał się i podszedł do Fufa, który ze strachu udawał martwego. Obwąchał go dokładnie i odszedł. 
Czoli podbiegł do swojego psa uradowany, że pies przetrwał, że obu nic się nie stało. Zaciekawił się, co niedźwiedź szeptał mu do ucha, kiedy tak się nad nim nachylał i obwąchiwał:
,,Niedźwiedź powiedział mi, że nie jest prawdziwym przyjacielem ten, kto zostawia swojego towarzysza w niebezpieczeństwie."
Czoli bardzo się zawstydził tym, że postąpił tak samolubnie.

Tak oto przesłaniem tej opowieści jest to, że ,,nie słowa się liczą, lecz czyny". 


W książce, poza opowieścią, jest szereg interesujących tekstów. Znajdziemy w niej zagadnienia na temat Eskimosów, którzy żyją nie tylko w Grenlandii. Dowiemy się także jak ubierają się współczesne ludy Północy, w czym mieszkają, czym się przemieszczają.Jest tam także krótki życiorys Ezopa, greckiego bajkopisarza. Znajduje się też ciekawy tekst od wydawcy. Są też wypowiedzi napisane przez psychologa dziecięcego oraz trenera metody „Porozumienie bez Przemocy”.
W książce nie zabrakło także kilka cytatów i przysłów o przyjaźni. Jest i zadanie rysunkowe dla dzieci, w którym do wykonania jest portret przyjaciół - wspólna fotografia dziecka, jego przyjaciela i niedźwiedzia.na podstawie bajki Ezopa

ilustracje: Anna Żaczek-Siwczuk
książka kartonowa
format A5
40 stron
kategoria wiekowa: 5-9 lat


http://sofijka.pl/produkt/przyjaciele/

5 komentarzy:

 1. Interesująca, i morał ponadczasowy

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda. Nie raz się o tym przekonałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kto znajdzie przyjaciele choć jednego przez całe swoje życie ten może czuć się szczęściarzem

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wygląda niepozornie, a niesie ze sobą tyle wartościowych treści.

  OdpowiedzUsuń
 5. musze mieć taka ksiażkę! no muszę!

  OdpowiedzUsuń

💡 Pozostaw ślad po swojej wizycie, będzie nam bardzo miło.
💡 Zapraszam także do polubienia naszej strony na Facebooku ➡ https://www.facebook.com/InaiSewa
Dziękuję 😍

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...